Чим відрізняється кабель ДСТУ (ГОСТ) від ТУ?

При виборі кабелю Вам доведеться зіткнутися з великою різноманітністю проводів та кабелів. З необхідністю вибрати кабельну продукцію, що має необхідні властивості, стикаються фахівці проектних організацій, працівники енергетичних служб підприємств, що обслуговують виробничі електроустановки, а також власники приватних будинків та квартир при монтажі електропроводки.

Для попередньої оцінки якості продукції, спочатку потрібно ознайомитися з сертифікатами, що підтверджують відповідність характеристик кабелю тим чи іншим нормативам, а також розібратися, в чому різниця між ними.

 

Різниця між ДСТУ (ГОСТ) та ТУ

ТУ – це технічні умови, встановлені заводом виробником на певну продукцію. По суті будь-який кабель матиме ТУ та виготовлятиметься на його підставі. Завод сам встановлює, який перетин буде у струмопровідної жили, а також склад та товщину ізоляції. Таким чином, ТУ на кабель ВВГ 2х2,5 мм2 одного заводу може відрізнятися від ТУ на такій же точно ВВГ 2х2,5 мм2 іншого заводу.

ДСТУ (ГОСТ) – це державний стандарт, який є для кожної продукції, у тому числі для дротів. І щоб пройти сертифікацію у держави, виріб має узгоджуватись із вимогами державного стандарту. Можна сказати, що абсолютно всі кабелі виготовляються за ТУ, але не всі ці дроти мають сертифікацію ДСТУ (ГОСТ). Саме тому у продажу ви можете зустріти дроти, виготовлені тільки за ТУ та дроти, у яких технічні умови відповідають ДСТУ (ГОСТ).

 

Чим відрізняється ДЕРЖСТАНДАРТ (ГОСТ) від ДСТУ?

Державні стандарти як ГОСТів було розроблено ще Радянському Союзі і були обов’язкові всім радянських виробників. Перші ГОСТи з’явилися ще в 1940 році, а їх розробка почалася в 20 роках минулого століття. Після розпаду Союзу ГОСТи зберегли чинність у низці колишніх республік. Проте новостворені держави стали потихеньку розробляти свої національні стандарти якості, замінюючи певні застарілі ГОСТи, або встановлюючи свої стандарти там, де ще немає ГОСТів.

ДСТУ (укр. Державний СТандарт України) це національні стандарти України. Перші національні стандарти України з’явилися 1993 року.

Основна відмінність полягає в тому, що ДСТУ це національний стандарт, який застосовується в одній країні (Україна), а ГОСТ є міжнародним, т.к. застосовується у низці країн – колишніх радянських республіках, наприклад, у Росії, Білорусії, Казахстані, Вірменії та багатьох інших державах.

Виходить, що будь-який кабель відповідає ТУ, але не будь ТУ відповідає ДСТУ (ГОСТ). Тому, якщо на етикетці написано “ТУ №…”, не поспішайте лаятися та обурюватися – ТУ має бути біля будь-якого кабелю.

На практиці виходить наступне: якщо виробник зумів отримати потрібний опір струмоведучої жили при меншому перерізі, ніж зазначено в ДСТУ (ГОСТ), то держава сертифікує цей кабель, і він вважатиметься виготовленим за державним стандартом. За фактом ми можемо отримати перетин 2,3 мм2 при заявлених 2,5 мм2. Також може відрізнятися товщина зовнішньої та внутрішньої ізоляції. Чогось надто страшного в цьому немає, але такі ймовірні відмінності варто враховувати. Яскравий приклад відмінності між ТУ та ДСТУ (ГОСТ) одного кабелю можна побачити на малюнку нижче.

 

На кабелі вказано ТУ. Це означає, що я купив поганий кабель ТУ?

Ні, це зовсім не так. У народі весь кабель ділять на дві категорії: ДСТУ (ГОСТ) і ТУ. Хоча насправді коректніше ділити кабель на «ТУ кабелю відповідає ДСТУ (ГОСТ)» та «ТУ кабелю який не відповідає ДСТУ (ГОСТ)». Тому на будь-якому кабелі має бути позначення ТУ кабелю. Розглянемо інформацію вказану на ярлику кабелю від кабельного заводу ПАТ «Одеський кабельний завод «Одескабель» на картинках нижче.

 

 

 

 

ТУ У 27.3-05758730-100:2018 – Вказує на відповідність українським та міжнародним технічним умовам та вимогам до кабелю та кабельної проводки:

  • ДСТУ IEC 61156-5
  • ДСТУ EN 50288-1
  • ТУ У 27.3-05758730-100:2018
  • ДСТУ ISO/IEC 11801
  • ДСТУ EN 50173-1

   Український знак стандартизації («трилисник») – вказує на відповідність продукції українським стандартам та нормативним документам.

 

Чому виробники кабельної продукції роблять кабелі не за ДСТУ (ГОСТ), а за ТУ?

Виробник хоче зробити конкурентні ціни та отримати більший прибуток. Він економить на застосовуваних матеріалах, тим самим скорочуючи собівартість продукції.

Продавці електротехнічної продукції не приховують, що їм вигідніше продавати дроти, випущені за ТУ. Адже ціна на продукцію, виготовлену за ДСТУ (ГОСТ), вища. Покупці найчастіше не звертають увагу на таку «дрібницю», як відповідність ДСТУ (ГОСТ). Вони підуть у той магазин, де провід коштує дешевше, незважаючи на те, що він виготовлений за ТУ.

Особливо погано те, що рідко можна знайти випущений кабель ДСТУ (ГОСТ) в електротехнічних магазинах. Їх дуже мало у продажу. Купити такі дроти в сучасній дійсності можна лише безпосередньо замовивши велику партію на заводі, через дистриб’ютора у Вашому місті чи через наш інтернет-магазин, оскільки ми продаємо кабельну продукцію ПАТ “Одескабель”, яка відповідає всім українським, міжнародним та європейським стандартам.

 

Я взяв лінійку та поміряв діаметр кабелю 3х2,5, а у мене вийшло 1.8. Чому так?

Як ми вже й казали, біля кабелю завжди вказується перетин. А у разі виміру лінійкою або штангенциркулем Ви отримуєте діаметр кабелю. Ви можете або перетворити його за формулою Sкр=0,785d2 (це спрощений варіант оригінальної формули) або ж скористатися таблицею відповідності. В даному випадку, як видно з таблиці, переріз кабелю повністю відповідає фактичному.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Я купив кабель із перетином 2,5, кабель ДСТУ (ГОСТ), а за фактом виявилось, що там перетин 2,3. Таке може бути?

Як ми й казали, сертифікат на кабель видається не за перетин, а за нормативи опору на 1 км кабелю. Відповідно, фактичний переріз ДСТУ (ГОСТ) кабелю може відрізнятися від заявленого. Більше того, не варто забувати, що Ваш замір має похибку.

У випадку, якщо ви робите вимірювання переріз кабелю лінійкою, він дуже істотний. Але навіть якщо при вимірі штангенциркулем можуть бути відхилення у кілька міліметрів, що дуже суттєво. Заради інтересу ви можете взяти шматок кабелю 10 см, зняти з нього ізоляцію повністю і зробити 10 вимірів. При цьому ще трохи провертайте жилу. Швидше за все, ви отримаєте 5 різних варіантів товщини. Хотілося б відзначити лише один важливий момент.

Як показує наша практика, фактичний переріз хорошого кабелю не повинен відрізнятися від заявленого більш ніж на 10-15 відсотків. За цим треба стежити. Мені обіцяли кабель ДСТУ (ГОСТ), але вдвічі дешевше, ніж у Вас.

 

Чому у вас так дорого?

На жаль, ми змушені відзначити, що на ринку кабелю є чимало недобросовісних виробників кабелю, які ставлять позначки ДСТУ, EAC, ISO/IEC, ГОСТ тощо, хоча насправді жодної сертифікації вони не проходили. Також на ринку зустрічаються підробки відомих брендів. Тому ми не рекомендували б гнатися за ціною. Це може дуже дорого обійтися у результаті.

 

Можливість займання

Через невідповідність заявлених характеристик фактичним навантаженням використання неякісного кабелю може призвести до пожежі.